Wattage in Watts / 1,000 × Hours Used × Electricity Price per kWh = Cost of Electricity. So, for example, if we have a 40 W lightbulb left on for 12 hours a day and electricity costs $.15 per kilowatt-hour, the calculation is: 40 watts / 1,000 × 12 hours × $.15/kWh = $.072. This electricity cost calculator works out how much electricity a ...
view more2024418 · Total Employee Cost. =. Employee Base Annual Salary * 1.4. This formula is tried and true over many years and keeps your calculations straightforward and simple. Depending on several factors, you can use a multiplier of anywhere from 1.25 to 1.4. This is the formula we recommend for most businesses.
view more201491 · Abstract. It is well known and taken for granted that the efficiency of energy use by comminution (i.e. breaking, crushing, grinding) equipment is very low, typically less than 10%. Most of the process input power is dissipated as heat and noise and ineffective deformation of the material to be processed and the device itself.
view moreCalculates tonnage of DTp1/DTp2 or Crusher Run required ... crusher run cost per ton. Per Ton. 5/8 Run of Crusher, $9.75. 1 Run of Crusher, $9.40. 2 Run of ... Although quarries price gravel on a per-ton basis, its simpler to calculate ...
view more2.3.1 PlantDesigner. PlantDesigner is Sandvik’s own tool for process simulation. 1978 was the start of simple computer based calculations of crushing and screening processes and in 1994 the first Graphic User Interface was presented with the introduction of PlantDesigner.
view more6 · volume needed = 3.0 m³ × (1 + 10%) = 3.3 m³. Finally, we obtain the weight of the limestone rocks we need, as shown here: weight of limestone needed = volume needed × density of limestone. weight of limestone needed = 3.3 m³ × 2,410 kg/m³ = 7,953 kg. Based on our crushed limestone calculations above, you can now call your local supplier ...
view moreN1 = М . w,(3) where w is the angular velocity of inner cone rotation. The amount of force required to perform crushing Р =τ А, (4) where τ is the magnitude of the shear stresses arising in the crushed piece; A=π·r2– cross- sectional area of the piece to be crushed; r is the radius of the piece to be crushed.
view more2023313 · Here’s an example of how to calculate the amount of crushed stone you need for a patio: You have a patio that is 16 feet long by 18 feet wide. You decide to add four inches of crushed stone, which equals .33 feet. To figure the number of cubic yards you need, your formula looks like this: (16 x 18 x .33) ÷ 27 = 3.52 cubic yards
view more2024625 · Divide the total cost by the number of items to calculate the cost per item. Verify with our price per unit calculator. How much does 5 gallons of gasoline cost at $3.25 per gallon? At $3.25 per gallon, 5 gallons of gas cost $16.25. To calculate this, multiply the cost per gallon by the volume of gasoline: ...
view more2023928 · The company purchases $1,000 worth of new materials to make product X. Now, the total inventory value is: $1,500 + $1,000 = $2,500. After manufacturing product X, let’s say the company’s ending inventory (inventory left over) is $500. This means, the cost of direct materials is: $2,500 – $500 = $2,000.
view moreBased on over 30 years' experiences in design, production and service of crushing and s
GET QUOTE